Dział: Strona główna » Blog » KeePass, czyli hasła i klucze w jednym miejscu
Zaloguj Kontakt Strona główna

KeePass, czyli hasła i klucze w jednym miejscu

opis możliwości i użyteczności KeePassa

Od dłuższego czasu szukałem jakiegoś sprawnego rozwiązania do kompleksowej obsługi haseł. Po przetestowaniu kilku dostępnych rozwiązań wybór padł na KeePass'a. Okazał się najbardziej dojrzałym i w wystarczającym stopniu spełnia moje wymagania.

Jego dużą zaletą jest fakt, że działa zarówno w systemie Windows jak i Linux (za pośrednictwem mono). Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć, to możliwość uruchamiania z pendrive oraz trzymanie pliku z hasłami na serwerze ftp. Integracja z putty też nie jest bez znaczenia, gdyż klucze prywatne trzymamy w bezpiecznym miejscu i nie ma potrzeby ich noszenia przy sobie.

Gdyby ktoś był zainteresowany, to poniżej przedstawiam skrócone how-to podstawowej instalacji i konfiguracji.

1. Pobieramy program KeePass ze strony http://keepass.info, wybierając wersję która nas interesuje (exe albo portable zip)

2. Po instalacji tworzymy własną bazę w której bedą przetrzymywane nasze hasła, do wyboru mamy dostęp za pomocą hasła, za pomocą pliku oraz te dwie metody jednocześnie (metody windows user acount nie omawiam, gdyż moim celem jest używanie zarówno pod Windowsem, jak i pod Linuxem). To, co wybierzemy, to już nasz wybór (ustawienia można oczywiście później zmienić). Ze swojej strony mogę polecić mocne hasło oraz jakieś zdjęcie, które mamy wrzucone np. na dropboxa lub nosimy na pendrive przy sobie. Dalsze ustawienia pozostawiam czytelnikowi, bo są wystarczająco dobrze opisane i intuicyjne.

Na uwagę zasługuje opcja generowania hasłem (Tools -> generate password), która jest wystarczająco konfigurowalna, by tworzyć hasła podczas rejestracji w rożnych portalach/systemach. Po wybraniu długości hasła i znaków, z jakich ma system losować, w zakładce Preview otrzymujemy losowe hasła. Wystarczy jedno skopiować do schowka i użyć jego do rejestracji.

Doskonałym uzupełnieniem do KeePass'a jest addon do Firefoxa o nazwie KeeFox. w wystarczający sposób integruje się z programem i otwartą bazą, wpisując automatycznie nasze hasła w pola formularza. Podczas rejestracji można jednym kliknięciem dodać nowy wpis do programu KeePass z poziomu przeglądarki.

Jeśli ktoś nie jest zwolennikiem trzymania pliku (zaszyfrowanego) z hasłami na serwerze ftp, może z powodzeniem trzymać go w programie true crypt i całą taką paczkę trzymać na pendrive przy sobie, ponieważ obydwa te programy są dostępne w wersji portable.

Cała instalacja w systemie Linux sprowadza się jedynie do instalacji mono w wersji >= 2.6

W międzyczasie postaram się opisać wykorzystanie KeePass'a do logowania za pomocą kluczy na konto shell (via ssh)

  • Autor: Łukasz Buryło
Comment icon

Komentarze