Dział: Strona główna » Blog » Arduino » HomeMeteo
Zaloguj Kontakt Strona główna

czujnik ciśnienia

budujemy własny barometr

Na rynku jest sporo układów do pomiaru ciśnienia i różnych granicach cenowych. Mi nie chodziło o super dokładność w pomiarach bo do niczego nie jest mi to potrzebne jedynie o trend zmian. Posiłkując się różnymi artykułami znalazłem czujnik ciśnienia BMP085 który na ebay'u kosztuje ok 1$ łącznie z przesyłka z Chin więc można powiedzieć, że jego koszt jest znikomy.

 

Układ zasilany jest napięciem 3.3V ale wersja która ja na byłem (ta na zdjęciu powyżej) akceptuje też podanie zasilania 5V. Ciekwym rozwiązaniem jest to, że komunikacja przebiega za pomocą dwóch pinów SDA i SCL, na których może być umieszczonych więcej urządzeń. W celu lepszego zrozumienia polecam poczytać o magistrali I2C.

Co ciekawe, układ bmp085 potrafi mierzyć również temperaturę, co pozwoli w niektórych punktach pomiarowych zrezygnować dedykowanego czujnika na rzecz bmp085 kosztem dokładności pomiaru.

 

  • Autor: Łukasz Buryło

czujnik temperatury

czym mierzyć

Tu mój wybór był oczywisty bo czujniki miałem z poprzedniego projektu czyli DS18b20. Bibliotek na platformę arduino jest sporo więc nie było z nimi problemów. Jedynym minusem jest czas odczytu (750ms) no ale jakoś to da się przeboleć.

  • Autor: Łukasz Buryło

Założenia

czyli jak, po co, na co, za ile i dlaczego tak drogo

Projekt jest ewaluacją stacji meteo opartej o 1-wire która miała jedną wadę - nie była łatwo skalowalna i rozbudowa o nowe czujniki była problematyczna.

 

Założenia:

- pomiar ciśnienia atmosferycznego

- pomiar temperatury

- pomiar wilgotności

- łączność bezprzewodowa z czunikiem

- wysyłanie danych na serwer za pomocą ethernetu

- prosta możliwość rozbudowy o dodatkowe czujniki

- prosta możliwość rozbudowy o dodatkowe punkty pomiarowe

- budżet który nie zrujnuje kieszeni

 

Jak sobie to wypisałem na kartce to ciężko było uwierzyć, że da się to zrealizować. Poszperałem trochę na ebay-u i okazało się, że czujniki są w miarę tanie. Wszystko fajnie ale do czegoś trzeba to podłączyć i tym sposobem znalazłem platformę Arduino. Poczytałem trochę i zobaczyłem, że społeczność jest spora i ludzie bardzo chętni do pomocy.

Arduino przyszło ze sklepu nettigo.pl i po pierwszych zabawach z mruganiem diodą zacząłem zagłębiać się w temat mojej domowej stacji meteo.

 

  • Autor: Łukasz Buryło