Dział: Strona główna » Blog » Projekty » Pomiar temperatury
Zaloguj Kontakt Strona główna

Podziałało wszystko jakiś czas, ale idea kabli się znudziła i zacząłem szukać czegoś nowego. Rozwiązania w dziale arduino ;-)

  • Autor: Łukasz Buryło

Wprowadzenie

co, jak i po co

Pare lat temu widziałem cyfrowy pomiar temperatury u jednego z moich kolegów, ale w tamtym czasie nie miałem potrzeby zrobienia czegoś takiego u siebie. Podczas remontu pomysł pojawił się ponownie i zacząłem interesować się tym tematem trochę bardziej. Docelowo mam zamiar posiadac po jednym czujniku temperatury w każdym pomieszczeniu mieszkania, po jednym czujniku temperatury po każdej stronie budynku, czujnik wilgotności w łazience oraz na dworzu oraz czujnik ciśnienia na balkonie. Cały projekt wykonuję z odzyskanych gdzieś skrętek komputerowych.

Sumując co jest potrzebne do wykonania:

6 x czujnik temperatury DS18B20

2 x czujnik wilgotności (w trakcie wyboru)

1 x czujnik ciśnienia (w trakcie wyboru)

1 x adapter 1-wire DS9097

1 x przejściówka USB -> RS232

 

Niektórzy pytaja 'po co Ci to', odpowiadam że z powodu czystej zabawy i poczucia, że zrobiło się coś fajnego co działa i jest w jakimś stopniu przydatne, a ponieważ koszt wykonania czegoś takiego jest śmiesznie niski to czemu by się nie pobawić.

Całość jest spięta na routerze TP-LINK MR3420 (tani, z USB, z dużymi możliwościami), docelowo któryś z tabletów będzie stał stacjonarnie jako domowa stacja meteo.

W kolejnych wpisach dokładnie opiszę proces budowy mojej stacji meteo.

 

  • Autor: Łukasz Buryło